Radio Chicago

 WPNA 1490 AM

 

home  o rewii talentów uczestnicy sponsorzy galeria zdjęć english

11-04-2008  Dziennik Związkowy

Tytuł popularnego przeboju Anny Jantar dobrze oddaje ideę i atmosferę Polonijnej Rewii Talentów, która odbyła się w niedzielę 26 października w liceum Guerrin Preparatory High School w River Grove. Rewia to niewątpliwie ewenement tegorocznych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.

Było to widowisko nie tylko bardzo zajmujące i ciekawe, ale też niezwykle rozrywkowe, co jest nie tylko sukcesem wykonawców i organizatorów, ale też rodziców i nauczycieli młodych wykonawców. 

Dzięki inicjatywie autorów Radia Chicago WPNA – 1490 AM, redaktorom Waldemarowi Ładzie i Sławomirowi Bielawcowi (znani też jako "B and L Production") społeczność polonijna mogła przedstawić się od swojej najlepszej, aczkolwiek do tej pory ukrytej strony – talentów, zdolności i umiejętności różnego rodzaju z rozmaitych dziedzin.

Organizatorzy konkursu wykonali monumentalną pracę przyjmując od maja zgłoszenia od około 400 osób, z czego do półfinałów zakwalifikowało się około 200.

Uczestnicy konkursu w wieku od lat 6 do 80 lat zaprezentowali między innymi umiejętności wokalne, muzyczne, taneczne i recytatorskie
Konkurs i nagrodę główną w wysokosci 500 dol. wygrał młody wirtuoz fortepianu, 18-letni Bartek Ciężobka, uczeń Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chicago i Glenbard East High School w Lombard. Zwycięstwo zapewnił sobie pięknym wykonaniem, na wysokim poziomie artystycznym, "Krakowiaka Fantastycznego" Paderewskiego. Jego instruktorem w szkole muzycznej jest Jadwiga Niesiołowska.

Widowisko prowadzone przez red. Bielawca i Ładę, dostarczyło wielu wrażeń i doznań artystycznych widzom wypełniającym obszerną aulę liceum Guerrin Prep. 

Jan Stach, najstarszy uczestnik konkursu, zadziwił zgromadzonych rzadkimi umiejętnościami gry na harmonijce ustnej oraz na zielonych listkach (!), a także gwizdaniem i jodłowaniem popularnych tematów muzycznych. 
Nie zabrakło autentycznej egzotyki, albowiem tradycyjny taniec hinduski wykonała Joanna Sielewicz. 

Karina Kumas zachwyciła profesjonalną interpretacją "Okularników". 
Młodzieżowy band rockowy Circular Soul podobał się w bardzo dobrej interpretacji kultowego przeboju Blackoutów "Kiedy byłem małym chłopcem...".

Dużo dynamicznego tańca, w ciekawej choreografii i wspaniałych kostiumach przedstawili artyści z grupy JUMP. 

To tylko niektóre przykłady z bogatego programu rewii. Szczupłe łamy gazety niestety nie pozwalają opisać wszystkich uczestników imprezy.

Jury – w składzie: Maja Latałło, Agata Paleczny, Ewa Barnak, Iwona Rybczyńska, Krzysztof Arsenowicz, Andrzej Krzeptowski-Bohac, Wacław Barnak, Sławomir Bielawiec, Erwin Rybczyński, Bartłomiej Kurela i Mieczysław Wolny, przewodniczący – miało bardzo trudne zadanie w obliczu niezwykłego nagromadzenia talentów. Po wielu godzinach ciężkiej pracy komisja wyłoniła finalistów zmagań konkursowych i wytypowała zwycięzców. 

Główne wyróżnienia otrzymali: Kaya Wołuszko, Andrzej Walkosz-Berda, Mateusz Kubak, Marianna Kraśko, Ola Kwaśny, Kinga Cooper, Rafał Młynarski . 
Ponadto do finału i wyróżnień zakwalifikowli się:
Circular Soul-grupa rokowa w składzie: Patryk Wąsewicz, Gabriel Chorabik, Patryk Rotunno, a także następujący wykonawcy: Maryann Kraśko, Dawid Kołodziej, Joanna Sielewicz, Alexander Kamysz, Sebastian Sewera, Nicole Rybak, Jan Stach, Katarzyna Wójcik, Katarzyna Lis, Marek Lichota, Karina Kubas, Natalia Głowacka, Karolina Nowobilska, Dustin Piłat, Daniel Lokic oraz Modern Dance Trio w składzie:Sabina Barnak, Agnieszka Barnak i Lizzy Buczak.

Najmłodszymi wyróżnionymi wykonawcami byli Klaudia Drozd i Jakub Rychtarczyk.
Wyróżnienia pozakonkursowe mediów polonijnych otrzymali: grupa skrzypcowa-Happy Fiddlers, Grupa Taneczna-Latino Modern Rumba oraz Anna Skowron za taniec w stylu hip-hop

Jak powiedział Waldemar Łada Dziennikowi Związkowemu, impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie uczestników, nauczycieli i przyjaciół organizatorów, między innymi Anny Barauskas oraz Katarzyny Stępień i Jana Zieńko (oprawa akustyczna i asysta techniczna). W nagłaśnianiu przedsięwzięcia pomagały polonijne media w tym Dziennik Związkowy i SZIKAgowianka. Na szczególną wdzięczność za dostarczone wsparcie zasługują sponsorzy na czele z firmą Jewel-Osco.

Długo będziemy wspominali emocje i przeżycia Polonijnej Rewii Talentów, a także jej wielki, radosny finał ze wszystkimi artystami na scenie i pożegnalną piosenką "Tyle słońca w naszym mieście" w wykonaniu Doroty A. Nimuckiej-Kozłowskiej.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku pomysłodawcy i organizatorzy rewii talentów, Sławomir Bielawiec i Waldemar Łada, ponowią swoją inicjatywę i konkurs wejdzie na stałe do programu dorocznych, październikowych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.


Tekst i zdjęcia:
Alicja Otap                 artykul1pdf artykul2pdf, artykul3pdf, artykul4pdf

 

 

Copyright B&L Production, Inc.2009.  All Rights Reserved.